Kalendář

<<9 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
    1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30   
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

9 + 6

Muzeum v přírodě Rochus

Je odtud nejkrásnější pohled na Uherské Hradiště i široké okolí. K přírodě má tady člověk tak blízko, jak jen to je nejvíc možné. A navíc se právě tady můžete setkat s tradicemi kraje, který jste navštívili.

Stačí jít chvíli za město a člověk se ocitne v místech, kde ho čeká hned několik zajímavých překvapení. Je sice stále v Uherském Hradišti – Mařaticích, ale zároveň ve vesnickém prostředí, které jej vrací na konec 19. a začátek 20.století, v nově zbudovaném skanzenu lidové architektury Uherskohradišťska, který je součástí Parku Rochus. Na kopci Rochus stojí nedaleko kaple původní dřevěná stodola, která sem byla přenesena z nedaleké obce Břestek. O několik metrů dále jsou další dvě zemědělské usedlosti z Veletin a Boršic, nad kterými je ještě jeden objekt z Tučap, se starým vinným sklepem.

170501_100_Stavění_máje pro web.jpg, 472x313, 195.21 KB

Právě v tomto muzeu se lidé mohou seznámit s etnografickou oblastí uhersko-hradišťského Dolňácka, s tradičním stavitelstvím, bydlením, způsoby obživy, odíváním, výtvarnou kulturou, folklorními zvyky i obyčeji. Do dávných časů se vrátíme prostřednictvím kulturních akcí spojených s hospodářským rokem –patří mezi ně tradiční masopust, na Slovácku nazývaný fašank, či Velikonoce, stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť,advent a Vánoce, nebo štěpánské koledování.

Vyjděte si prohlédnout dva ovocné sady, tvořené starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska, vydejte se po městském turistickém okruhu ke kapli sv. Rocha a nakonec přes Výšinu sv. Metoděje, která je archeologickou kulturní památkou, až do centra Uherského Hradiště.

Ještě ale chvíli na Rochusu zůstaňme a vyšlapejme 125 schodů rozhledny Rovnina, ze které se nabízí krásný výhled na Středomoravské Karpaty – Chřiby a pro ně typické trojvrší – vrch Buchlov, kde se nachází stejnojmenný středověký hrad, vrch Modla s kaplí sv. Barbory a Holý kopec.  Můžeme také obdivovat starobylé kulturní památky – poutní kapli sv. Rocha ve středu areálu Parku Rochus a měšťanské vinné sklepy ve Vinohradské ulici, kde je možné zajistit si košt vína v chladivých sklepích vinařů, z nichž nejstarší je z roku 1737.

170602_093_VP_MVPRpchus_JB zmenšeno pro web.jpg, 472x313, 156.29 KB

 

Aktuální turistické informace o muzeu a programech, otevírací době a vstupném naleznete na nových webových stránkách

www.skanzenrochus.cz.

 

Informace o historii, koncepci a vybraných objektech našeho muzea přinášejí následující články: 

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba a vstupné

AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA
Historické souvislosti

Historické souvislosti

Jak je to se vznikem muzea v přírodě v Uherském Hraidšti? Snahy o jeho založení zde byly již před druhou světovou válkou. Záměr se ale podařilo zrealizovat až ve 21. století.
Koncepce muzea

Koncepce muzea

Realizace muzea v přírodě Rochus se opírá o odbornou koncepci vytvořenou v roce 2009 Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a dále rozpracovanou a připomínkovanou skupinou expertů na problemtaiku muzeí v přírodě.
Terénní výzkum

Terénní výzkum

Základem vzniku muzejní expozice je etnografický terénní výzkum lidového stavitelství v oblasti uherskohradišťského Dolńácka, které je jednou z podoblastí etnografického regionu Slovácko.
Sbírkotvorná činnost

Sbírkotvorná činnost

Bez sbírkotvorné činnosti by nebylo možné vybavit muzejní expozice předměty, které dokládají a prezentují způsob života našich předků. Pokud takové předměty vlastníte a nevíte, co s nimi, můžete nám je nabídnout!
Stodola z Břestku

Stodola z Břestku

Prvním realizovaným objektem muzea v přírodě je historická sloupková stodola, která byla v roce 2012 do muzea přenesena z nedaleké obce Břestek.
Polní kříž

Polní kříž

Velké polní kříže byly v minulosti součástí slovácké krajiny. Podařilo se nám jeden takový do ní v roce 2013 vrátit. Bohužel rukou vandala byl tento kříž v červnu 2015 zničen. Usilujeme ale o jeho opravu a reinstalaci.
Realizace projektu muzea

Realizace projektu muzea

První etapu výstavby muzea v přírodě Rochus bylo možné v roce 2015 zrealizovat především díky podpoře Regionálního operačního programu Střední Morava a kofinancování jednotlivých projektů městem Uherské Hradiště a Nadací SYNOT.
Svatby v Parku Rochus

Svatby v Parku Rochus

Základní informace o možnosti svatebního obřadu v areálu Parku Rochus
© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat