Kalendář

<<11 / 2017>>
PoÚtStČtSoNe
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11

Padající listí napovídá, že se příroda pomalu připravuje k zimnímu spánku. Přijďte s rodinou a přáteli prožít Svatomartinskou muzejní noc do skanzenu Rochus, než nastane poklidné období adventu spojené s půstem.

12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

4 + 3

Muzeum v přírodě Rochus

Je odtud nejkrásnější pohled na Uherské Hradiště i široké okolí. K přírodě má tady člověk tak blízko, jak jen to je nejvíc možné. A navíc se právě tady můžete setkat s tradicemi kraje, který jste navštívili.

Stačí jít chvíli  za město a člověk se ocitne v místech, kde ho čeká hned několik zajímavých překvapení. Je sice stále v Uherském Hradišti - Mařaticích, ale zároveň se ocitl ve vesnickém prostředí, které jej vrací na konec 19. a začátek 20. století. Kde jsme? Ve zcela novém skanzenu lidové architektury Uherskohradišťka, který je součástí Parku Rochus!

V jednom místě stojí původní dřevěná stodola, která sem byla přenesena z nedaleké obce Břestek. O několik metrů dále vyrostly další dvě zemědělské usedlosti, nad kterými je ještě nadsklepní objekt se starým vinným sklepem.

170501_100_Stavění_máje pro web.jpg, 472x313, 195.21 KB

Právě v tomto muzeu se lidé seznámí s etnografickou oblastí uherskohradišťského Dolňácka, s tradičním stavitelstvím, bydlením, způsoby zaměstnání a obživy, odíváním, výtvarnou kulturou, zvyky, obyčeji i folklorními projevy.

Chcete zažít tradiční masopust, na Slovácku nazývaný fašank či Velikonoce? Stavění máje, otevírání pastvin, žně, pouť? Nebo třeba štěpánské koledování? Toto vše se zde během roku odehrává, včetně akcí, spojených s péčí o  zdejší přírodu a krajinu.

Vyjděte si prohlédnout dva ovocné sady, tvořené starými ovocnými odrůdami Uherskohradišťska a Uherskobrodska, vydejte se po městském turistickém okruhu ke kapli sv. Rocha a nakonec přes Výšinu sv. Metoděje, která je archeologickou kulturní památkou, až do centra Uherského Hradiště.

Ještě ale chvíli na Rochusu zůstaňte a vyšlapejte 125 schodů rozhledny Rovnina. Z výšky dvaceti čtyř metrů dohlédnete na Vizovické vrchy, Nízký Jeseník, Bílé Karpaty i Pálavu.

Jak vidíte, Park Rochus za návštěvu rozhodně stojí. A určitě ne jednu.

Pokud Vás zajímají další informace o našem muzeu, přečtěte si následující články: 
 

170602_093_VP_MVPRpchus_JB zmenšeno pro web.jpg, 472x313, 156.29 KB
Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba a vstupné

Základní informace o otevírací době a vstupném do Muzea v přírodě Rochus v roce 2017.
Historické souvislosti

Historické souvislosti

Jak je to se vznikem muzea v přírodě v Uherském Hraidšti? Snahy o jeho založení zde byly již před druhou světovou válkou. Záměr se ale podařilo zrealizovat až ve 21. století.
Koncepce muzea

Koncepce muzea

Realizace muzea v přírodě Rochus se opírá o odbornou koncepci vytvořenou v roce 2009 Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a dále rozpracovanou a připomínkovanou skupinou expertů na problemtaiku muzeí v přírodě.
Terénní výzkum

Terénní výzkum

Základem vzniku muzejní expozice je etnografický terénní výzkum lidového stavitelství v oblasti uherskohradišťského Dolńácka, které je jednou z podoblastí etnografického regionu Slovácko.
Sbírkotvorná činnost

Sbírkotvorná činnost

Bez sbírkotvorné činnosti by nebylo možné vybavit muzejní expozice předměty, které dokládají a prezentují způsob života našich předků. Pokud takové předměty vlastníte a nevíte, co s nimi, můžete nám je nabídnout!
Stodola z Břestku

Stodola z Břestku

Prvním realizovaným objektem muzea v přírodě je historická sloupková stodola, která byla v roce 2012 do muzea přenesena z nedaleké obce Břestek.
Polní kříž

Polní kříž

Velké polní kříže byly v minulosti součástí slovácké krajiny. Podařilo se nám jeden takový do ní v roce 2013 vrátit. Bohužel rukou vandala byl tento kříž v červnu 2015 zničen. Usilujeme ale o jeho opravu a reinstalaci.
Realizace projektu muzea

Realizace projektu muzea

První etapu výstavby muzea v přírodě Rochus bylo možné v roce 2015 zrealizovat především díky podpoře Regionálního operačního programu Střední Morava a kofinancování jednotlivých projektů městem Uherské Hradiště a Nadací SYNOT.
© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat