Kalendář

<<8 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

6 + 1

Tip na výlet

Máte chuť na příjemnou procházku zajímavými kouty krajiny Uherského Hradiště? Tak pojďte s námi!

Výchozím bodem bude rozcestí Vinohradské ulice s ulicí Pod Rochusem pod starou lípou. Zde Nás uvítá malá informační tabule Parku Rochus, která Nás nasměruje k samotnému přírodně-kulturnímu areálu.
Nenechte se odradit prudkým stoupáním po staré panelové cestě, která je jedním z posledních odkazů bývalého vojenského cvičiště, které armáda na Rochusu využívala až do roku 1997. Po výstupu budete zanedlouho odměněni krásnými výhledy na nedaleké pohoří Chřibů a nivu řeky Moravy.

tabule.jpg, 166x250, 58.34 KB

Po prvním stoupání se ocitneme před vstupem do Parku Rochus, základní informace o tomto originálním projektu Vám podá infonavigační tabule, kterou uvidíte před sebou. Dále budeme pokračovat po trase velkého městského turistického okruhu, který je značen červeno-bílou značkou tvořenou dvěma trojúhelníky.
Trasa nás povede podél hranice Evropsky významné lokality Rochus, která je součástí přírodně-kulturního areálu. Území bylo do soustavy Natura 2000 zařazeno díky výskytu vzácného nočního motýla bourovce trnkového, mimo něj se zde vyskytuje také celá řada dalších vzácných živočišných i rostlinných druhů. Od dubna do října zde také můžete vidět stádo ovcí, které lokalitu spásá a zabraňuje tak jejímu zarůstání náletovými dřevinami.
Projdeme podél zahrádkářské kolonie a dál kolem sportovního areálu s umělým lyžařským svahem. Nyní se cesta stáčí doprava a čeká nás druhý větší výstup, po jehož zdolání nám budou odměnou krásné výhledy do krajiny.

pastva-výlet.jpg, 250x166, 41.45 KB

Nyní se nacházíme v centrální části parku, v jádrové zóně evropsky významné lokality, která byla vymezena za účelem zvýšení ochrany bourovce trnkového. Křovinaté stráně se střídajícími se porosty hlohu, šípku, trnky a svídy působí na první pohled velmi monotónně, ve skutečnosti však skrývají pokladnici vzácných druhů rostlin i živočichů. Najdeme zde bohatá luční společenstva, téměř třicet z nalezených druhů rostlin patří do Červeného seznamu ČR. Lokalita poskytuje útočiště velkému množství ptáků, zaznamenáno zde bylo přes sto druhů. Vyskytuje se zde také široká škála hmyzu, ty vzácnější najdeme mezi brouky, motýly a mravenci.

Turistická značka nás provede napříč jádrovou zónou, až k samotnému středobodu Parku Rochus, kapli sv. Rocha. Kaple byla vystavěna v druhé polovině 17. století, jako připomínka zhoubné morové epidemie, která postihla Uherské Hradiště v roce 1680. V roce 2009 byla dochovaná část kaple restaurována, kamennou zídkou byl zdůrazněn původní půdorysný rozsah celé stavby objevený při archeologickém průzkumu.

rozhledna.jpg, 250x160, 20.15 KB

Nyní se od trasy městského turistického okruhu odkloníme a vrátíme se zpět na rozcestí za kaplí. Zde se vydáme polní cestou vpravo k rozhledně Rovnina, která je vzdálená asi 20 minut chůze.
Rozhledna stojí v nadmořské výšce 336 m. Celková výška věže je 49,5 m, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 24 m, na kterou vystoupáte po 125 schodech točitého vřetenovitého schodiště. Odtud si můžete vychutnat nádherný výhled na údolí nivy řeky Moravy a na masív Chřibů na západě, Bílé Karpaty na východě a Napajedelskou bránu, Hostýnské vrchy i Vizovickou pahorkatinu na severu.

u Lisu.jpg, 250x187, 110.41 KB

Poté se vydáme po cestě značené zelenou turistickou značkou zpět směrem na Mařatice. Po asi 2 km klesání dojdeme na rozcestí, kde odbočíme vpravo do Vinohradské ulice, která je lemována řadou vzácných historických sklepů, které zde budovali již od poloviny 18. století hradišťští měšťané spolu s letními obydlími přímo nad sklepy. Právě díky těmto měšťanským sklepům se stala Vinohradská ulice významným kulturním a historickým místem. Mezi nejcennější patří Seifertův sklep, Stanclův sklep nebo také sklep U Lisu, u kterého naši procházku zakončíme.

Délka trasy: 7 km
Vyhrazený čas na procházku: min. 2,5 hodiny
Doporučujeme si vzít pevnou sportovní obuv.

© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat