Kalendář

<<6 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
   1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30    
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

8 + 7

Koncepce muzea

Realizace muzea v přírodě Rochus se opírá o odbornou koncepci vytvořenou v roce 2009 Slováckým muzeem v Uherském Hradišti a dále rozpracovanou a připomínkovanou skupinou expertů na problemtaiku muzeí v přírodě.

Koncepce Muzea v přírodě Rochus vychází z odborné studie Slováckého muzea v Uherském Hradišti z roku 2009, kterou odborně recenzoval bývalý ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm PhDr. Jaroslav Štika, CSc., a v roce 2011 ji posoudila také expertní skupina Muzea v přírodě Rochus. V této studii byly navrženy tři možné modely muzejní koncepce:

1) vinařská

2) zahrnující celý okres Uherské Hradiště

3) soustředící se  na užší Uherskohradišťsko.

Expertní skupina v souladu s návrhem odborných pracovníků Slováckého muzea v Uherském Hradišti doporučila realizovat výstavbu podle třetí varianty. Tato koncepce navazuje na koncepci Muzea vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici s úzkým zaměřením na oblast Uherskohradišťska a západní část Uherskobrodska a rozvíjí ji s přihlédnutím k využití tradičních materiálů a jejich zpracování. Na základě archivního výzkumu a konzultace s odbornými pracovníky Národního ústavu lidové kultury bylo zjištěno, že strážnická koncepce nepočítala s výzkumem a dostavbou objektů ze subregionů Uherskohradišťska – z Dolního Poolšaví, z obcí pod Chřiby a z okolí Uherského Hradiště. Vymezené území pro výzkum a případný přenos objektů do muzea v přírodě se tedy mezi Muzeem v přírodě Rochus a Muzeem vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici teritoriálně nepřekrývá. Řada objektů z terénu nenávratně mizí včetně dochovaných sbírkových předmětů. Pokud tedy chceme doklady tradiční lidové kultury včetně stavebních technik a památek z Uherskohradišťska zachovat, realizace projektu Muzea v přírodě Rochus je jedinečnou příležitostí.

Společnost Park Rochus, o.p.s., usiluje, aby bylo v Muzeu v přírodě Rochus vytvořeno „Centrum experimentální etnografie“, v němž bude možné zúročit, ale také ověřovat teoretické poznatky v praxi.

 

ZŠ Jarošov_VP.jpg, 493x326, 155.66 KB

 

Základními exponáty muzea v přírodě budou původní lidové stavby – originály, vědecké kopie či částečné vědecké kopie nebo rekonstrukce objektů již v terénu neexistujících, které mají v uceleném souboru prezentovat stavební kulturu regionu Uherskohradišťska. Muzeum v přírodě tak vytvoří zjednodušený architektonický i urbanistický model tradičního vesnického sídla, v němž lze v přirozené formě prezentovat původní lidovou kulturu v celé její šíři (stavitelství, zemědělství, bydlení, odívaní, výtvarná kultura, strava, obyčeje a obřady, zaměstnání, folklorní projevy atd.). Jeho prostřednictvím bude možné postihnout regionální odlišnosti, vývojové tendence či sociální rozvrstvení obyvatel.

Veletiny č.p. 25, 465x325, 24.32 KBVeletiny č.p. 25

 

Muzeum v přírodě Rochus má prezentovat tradiční lidovou kulturu z oblasti uherskohradišťského Dolňácka s důrazem na vinařskou tradici tohoto regionu. Cílem expozice muzea v přírodě je tedy seznámit širokou veřejnost s hodnotami stavební kulturní tradice Uherskohradišťska, zvláště té vinohradnické. Zachovat hodnotné a vypovídající původní vesnické stavby a objekty v typologické a lokální rozmanitosti a variabilitě (v originálech, kopiích či rekonstrukcích) pro budoucí generace. Přispět k rozvoji cestovního ruchu v oblasti Uherskohradišťska a podnítit zájem o jeho tradiční kulturní hodnoty.

Tučapy č.p. 58, 486x331, 24.45 KBTučapy č.p. 58
© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat