Kalendář

<<8 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

5 + 4

Beseda s občany o Parku Rochus

Nové představení originálního záměru regenerace přírodního prostoru v Uherském Hradišti – bývalého vojenského cvičiště na Rochusu na unikátní rekreační, kulturní i poznávací zónu, zprostředkovalo město Uherské Hradiště svým občanům prostřednictvím veřejné besedy. Ta přilákala ve středu 2. listopadu do malého sálu uherskohradišťské Reduty několik desítek občanů.

Projekt Parku Rochus, který by v budoucnu měl prolnout volnočasové, oddechové i kulturně-poznávací funkce s ochranou přírody představil ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus o.p.s. Mgr. Jan Blahůšek, Ph.D.

„Koncepce ploch počítá s výsadbami zeleně a krajinářským ztvárněním území do podoby, která bude respektovat vzácnou faunu, flóru i další hodnoty tohoto místa. Více než 90% z celkové rozlohy Parku Rochus je proto vyhrazeno pro sadové úpravy a přírodní plochy luk, sadů či křovin,“ řekl mimo jiné Blahůšek. Podle něj je komponovaná krajina základem celého projektu Park Rochus. V budoucnu bude Park Rochus sloužit kromě jiného expozici autentické slovácké dědiny za účelem zachování a prezentace významné části kulturního dědictví Uherskohradišťska. Právě tento prvek zajímal občany nejvíce.
 
„Obavy, že výstavba muzea v přírodě je zbytečná, jsou neopodstatněné. Máme jedinečnou šanci dát v Uherském Hradišti vzniknout něčemu, co nemá obdoby nejen u nás, ale dokonce v celé Evropě. Existuje řada přírodních parků, stejně tak i muzeí v přírodě. Neznám ale obdobně koncipovaný projekt, který by tyto aktivity propojoval tak, jak je to v případě Parku Rochus,“  nezapochyboval o záměrech společnosti Park Rochus o.p.s. Jan Blahůšek.
 
Občané v diskusi reagovali také na financování celého projektu, jeho využití pro obyvatele Uherského Hradiště či dopravní obslužnost celého území.
 
„Financování tak rozsáhlého a  náročného projektu musí být  vícezdrojové,“ vysvětlil Blahůšek. „Je proto nutné počítat s finančním zajištěním z dotačních titulů, evropských i národních. Lze uvažovat také o dotacích krajských a o další podpoře z podnikatelského i neziskového sektoru,“ dodal.
 
Tvůrci projektu Parku Rochus věří, že díky Parku Rochus dojde k výraznému posílení turistického ruchu ve městě a také, že Rochus bude oblíbeným místem volnočasových aktivit místních obyvatel.
„Očekáváme významné posílení turistického ruchu, ale to neznamená, že Rochus bude jen pro turisty. Naopak, Rochus se může stát velmi oblíbeným a vyhledávaným centrem Hradišťanů.  Rádi bychom rovněž iniciovali spolupráci s místními školami a zapojili je do oblasti environmentálního vzdělávání,“  vysvětlil Blahůšek.
 
Doprava k Parku Rochus by měla být řešena tak, aby celý prostor Rochusu zasáhla co možná nejméně:
„Představujeme si, že hlavní parkoviště pro toto území by mohlo být za hřbitovem v Mařaticích . Chtěli bychom, aby k Parku Rochus bylo využito více přístupových cest a aby sloužily také cyklistům či pro dopravu imobilních osob,“ vyjádřil se starosta města Uherské Hradiště Květoslav Tichavský.
 
Jan Pášma
tiskový mluvčí
Odbor kanceláře starosty
Městský úřad Uherské Hradiště

 

 

 

Fotografie z besedy si můžete prohlédnout zde

© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat