Kalendář

<<8 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

9 + 2

Park Rochus má svého včelaře

V druhé polovině dubna letošního roku bylo v Parku Rochus umístěno několik včelích úlů. Včelaření tak kromě sadařství a pastevectví představuje další ukázku tradičního hospodaření v krajině, se kterou se můžete v Parku Rochus setkat.
vcely_il.jpg, 300x200, 60.52 KB

Na počátku letošního roku se společnost Park Rochus, o.p.s., dohodla na spolupráci s manželi Zelinkovými z Popovic, kteří se včelaření dlouhodobě věnují a jsou aktivními členy Českého svazu včelařů, Základní organizace Uherské Hradiště. Jejich med se může pyšnit řadou ocenění a jsou držiteli značky Tradiční výrobek Slovácka.
Po vzájemné dohodě byly umístěny čtyři úly pod sadem starých ovocných odrůd, do budoucna by tak včely měly zajistit opylování sadu, což by mělo zaručit bohatou úrodu.

Historie včelařství
Vyspělými chovateli včelstev byli již staří Slované. Historie včelařství však sahá až do starověku, kdy lidé začali vybírat med z náhodně objevených včelstev v dutinách starých stromů a časem si pak začali stromy s včelími hnízdy označovat. V pozdější době pak začali kmeny s hnízdy divokých včel kácet a přibližovat je ke svým obydlím, což můžeme označit za prvopočátek chovu včelstev. Zastřešený špalek s divokými včelami se nazývá brť. Kláť je již o něco dokonalejší forma úlu – jde o brť s dvířkami, které si lidé ve špalku vytvořili, aby se k medu lépe dostávali. Vzhledem k náročné výrobě byly úly z dutého kmene nahrazovány slaměnými a prkennými úly. S postupem doby pak přicházeli další vynálezy (rámky, medomet), které sběr medu usnadňovali, a včelařství se tak stalo plnohodnotným způsobem obživy.
Mezi produkty, které ze včel získáváme, patří med, vosk, pyl, propolis, mateří kašička nebo také včelí jed. Tyto produkty jsou pak využívány především v potravinářství, lékařství a kosmetice.
Neocenitelný význam má pak včela medonosná v zemědělství jako nenahraditelný opylovač. Většina ovocných stromů by se bez opylení včelami obešla jen těžko.

Včela medonosná (Apis mellifera)
Včela medonosná patří mezi blanokřídlý hmyz a je jedním z druhů společenského hmyzu. Včelstvo je zpravidla tvořeno z jedné matky, mnoha dělnic a určitého množství trubců (množství trubců se mění v závislosti na různých faktorech např. množství dostupného pylu nebo roční době). Jednotliví členové včelstva jsou na sobě zcela závislí, jedinec bez ostatních nepřežije. Role ve včelstvu jsou jasně dány, zatímco matka a trubci zastávají roli rozmnožovací, dělnice mají na starost všechny ostatní potřebné práce. Pro přinášení potravy mají dělnice vyvinuté tzv. pylové košíčky.
Zajímavým fenoménem v chování a vzájemné komunikaci včel je tzv. včelí tanec, prostřednictvím kterého se včely vzájemně informují o poloze nového zdroje potravy. Za rozluštění včelích tanců získal v roce 1973 německý přírodovědec Kal von Frisch Nobelovu cenu.

zdroj:
- http://www.vcelky.cz/
- http://vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/
- http://cs.wikipedia.org/

 

 

© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat