Kalendář

<<8 / 2022>>
MoTuWeThFrSaSu
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

6 + 5

Stříhání ovcí na Rochusu

V sobotu 16. června probíhalo v Parku Rochus od dopoledních hodin stříhání ovcí, kterému přihlíželo několik desítek lidí, pro návštěvníky parku byla otevřena také kaple sv. Rocha.
střih.jpg, 200x300, 45.60 KB


Po sehnání oveček z pastvy a úspěšném pokusu nahnání je do připravené ohrady se mohlo začít. Nejprve byly ovečkám ostříhány paznehty a pak již byly předány zkušenému střihači Petru Adamcovi z Nového Jičína, který ostříhal jednu ovci v průměru za 3 minuty. Celkem bylo ostříháno 30 ovcí, stříhání zajišťovala společnost Agmopol s.r.o. z Rokytnice u Slavičína, která provádí pastvu v mařatské části areálu.

Fotografie z akce si můžete prohlédnout zde.

 

Něco málo o stříhání a ovčí vlně

Stříhání ovcí se provádí především kvůli čistotě a hygieně zvířete. Druhou stránkou stříhání je pak zisk vlny – významné přírodní suroviny.

Vlna je jednou z nejstarších textilních surovin, přičemž počátky chovu ovcí sahají do 9. tisíciletí před naším letopočtem. Vlna díky svým dobrým vlastnostem (lehkost, termoizolace, pružnost) vždy bez problémů konkurovala ostatním textilním surovinám, jako je len, hedvábí, konopí, ale i bavlna. Zhruba v 80. letech dvacátého století však své prvenství díky syntetickým vláknům ztratila, situace se navíc začala dále zhoršovat, a to bohužel až do té míry, že je dnes pro naše ovčáky vlna neupotřebitelnou surovinou a je spíše považována za odpad.

I proto se upustilo od dříve prováděného stříhání vlny 2x ročně (případně 3x za dva roky) a přešlo se k jednoročnímu stříhání. Střih je prováděn v jarních měsících, a to buď před bahněním, nebo až několik týdnů po porodech. Zkušený střihač ostřihá jednu ovci v průměru za pět minut. Aby vzniklo celistvé rouno je nutno střih provádět od břicha a po té ovečku postupně překulovat.

Jedinečné vlastnosti ovčí vlny:
Termoregulace – ovčí vlna chrání nejenom před chladem, ale také před teplem
Hygroskopičnost – schopnost pohlcovat vlhkost až do 30 až 40 % své hmotnosti a následně ji také snadno uvolňovat
Pružnost – díky pružnosti ovčího vlákna, které se dá natáhnout až o 50 % své délky, se vlna téměř nemačká.
Obsah lanolinu – jedná se o živočišný tuk, kromě toho, že se podílí na všech třech výše uvedených vlastnostech, způsobuje také samočistící schopnost ovčí vlny a využívá se také v kosmetice a farmacii

Zdroj:

http://strihani-ovci.webnode.cz

© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat