Kalendář

<<5 / 2021>>
MoTuWeThFrSaSu
      1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
Zobrazit kalendář

Fotogalerie

Interaktivní mapa areálu

Interaktivní mapa areálu

Virtuální prohlídka areálu

(zobrazí se v novém okně)

Virtuální prohlídka areálu

Napište nám

Park Rochus, o.p.s.

Studentské nám. 1531
686 01 Uherské Hradiště

Tel.: +420 576 776 552
E-mail: info@parkrochus.cz
www.parkrochus.cz

 

Podrobné kontakty

4 + 1

Sady přinesly první ovocné plody

Součástí přírodního areálu Park Rochus jsou také dva nově vysazené ovocné sady, které se již druhý rok po výsadbě pochlubily prvními plody. Oba sady byly vysazeny na podzim roku 2010 a jsou zaměřeny na pěstování tradičních odrůd ovoce našeho regionu.

První sad v mařatické části areálu je ukázkovým sadem starých ovocných odrůd. Důraz je kladen především na vzácné odrůdy jabloní, které doplňují hrušně a slivoně spolu s dalšími druhy ovoce, jejichž pěstování je nebo dříve bylo v našem kraji typické.
Sad v jarošovské části je věnován jeřábu oskeruši, symbolickému stromu Slovácka, jak je oskeruše často označována, najdeme zde ale také další druhy jeřábů a dnes již méně známé mišpule.
První plody se objevily již v roce 2011, a to v podobě několika malvic mišpulí v sadu oskeruší. V následujícím roce již byla nadílka bohatší a vzhledem k mladosti vysazených stromků až překvapující. Dočkali jsme se prvních plodů u několika jabloní, hrušní, radost nám udělala také jedna z meruněk a nezahálely ani mišpule v jarošovském sadě.
Do budoucna se tak můžeme těšit nejen na ovoce jako takové, ale také na nejrůznější ovocné produkty, které budou moci být zpracovány tradičním způsobem přímo na Rochusu ve vznikajícím muzeu v přírodě. Brzy tak snad ochutnáme první křížaly, mošty, povidla nebo i pálenky přímo z Rochusu.

Výběr z prvních plodů:

foto: D. Obselková, 200x149, 25.39 KBfoto: D. Obselková


Panenské české
Panenky jsou velmi starou českou odrůdou. Jedná se o malá karmínově červená jablíčka velmi dobré výrazně kořenité chuti. Plody se sklízí v září, dozrávají v listopadu a uskladněné vydrží až do března. Panenky jsou výborné především na moštování, k sušení, ale i na výrobu vína a pálenky.

parména.jpg, 130x195, 41.82 KB

 

Parména zlatá zimní
Původ této jabloně není zcela jasný, jde o odrůdu anglického nebo francouzského původu, která pravděpodobně vznikla kolem roku 1510. Plody jsou středně velké zlatožluté s oranžovým líčkem a červeným žíháním. Sklízí se v polovině září, dozrává v říjnu a vydrží do ledna i déle. Parména je především stolní odrůdou velmi dobré chuti.
 

foto: D. Obsélková, 200x147, 21.23 KBfoto: D. Obsélková


P
růsvitné letní
Jedná se o hojnou odrůdu z Pobaltí z počátku 19. století. Plody jsou tvarově různorodé s tenkou světle zelenou slupkou, později žlutou a bíle ojíněnou. Jablka mají zpočátku osvěžující kyselou chuť, později sládnou, výborná jsou zavařená. Sklízí se již od července, pro skladování nejsou vhodná, protože rychle moučnatí.
 

mišpule.jpg, 135x194, 42.37 KB


Mišpule obecná

Mišpule je známa již v nejstarších antických dobách. Původem pochází z Persie, odkud se rozšířila do Evropy, kde zdomácněla. Mišpule je strom spíše středního vzrůstu, může být pěstována i jako keř. Plody jsou malé světlehnědé chlupaté malvice, které jsou v našich podmínkách jedlé až po přejítí mrazem. Jejich využití je různorodé, využívají se především k přípravě marmelád, povidel nebo do kompotů a jsou ceněny především pro svůj velký obsah vlákniny.
Mišpule je také pro své nápadité bílé květy a kožovité listy, které se na podzim barví do zlatova až hdědočervena, využívána jako okrasná dřevina.
 

 

Zdroj: TETERA, V. a kol. (2006): Ovoce Bílých Karpat.

více informací k sadům získáte zde

© 2015 - Park Rochus - kulturně rekreační areál • Realizace web studio dat